Ακολουθήστε μας

Επιστροφή στους βαθμούς για την Αθηναϊκή Α.Ε. Αγ. Δημητρίου.

Ξεπερνώντας γρήγορα την ήττα από τον ΟΦΗ και παρά τις απουσίες βασικών παικτριών της, η Αθηναϊκή του Γ. Γκοβερίνου ξεκίνησε από το γήπεδο Τραχώνων τη νέα συγκομιδή βαθμών στο σκληροτράχηλο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Συγκεκριμένα, την Κυριακή 04.12.16 και στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 απέναντι στον Ιαλυσσό Ρόδου(Α.Σ.Τ.Ι.Ρ.).Στον αγώνα αυτό η Αθηναϊκή εμφανίστηκε εμφανώς βελτιωμένη και διακρίθηκε για την ιδιαίτερη άνεση στην κατοχή της μπάλας, σε αντίθεση με τον Α.Σ.Τ.Ι.Ρ. που είχε πολύ μικρό ποσοστό κατοχής.

Παρόλα αυτά ο ΑΣΤΙΡ ήταν αυτός που σκόραρε πρώτος, μόλις στο 17΄ προκαλώντας ψυχρολουσία στη γηπεδούχο. Η Αθηναϊκή ομάδα ξεπερνώντας το αρχικό σοκ, ανταπέδωσε την ψυχρολουσία στις Ροδίτισες, καθώς τις έστειλε στα αποδυτήρια δίχως τον αέρα του προβαδίσματος, πετυχαίνοντας το γκολ της ισοφάρισης στο 44’ με πλασέ της Κριτσιμήλιου.

Η επανάληψη του αγώνα χαρακτηρίστηκε από τις πολλές καθυστερήσεις καθώς από το 50’ οι παίκτριες του Ιαλυσσού έπεφταν κάτω, δίχως ιδιαίτερο μαρκάρισμα τις περισσότερες φορές, ανακόπτοντας έτσι το ρυθμό παιχνιδιού της Αθηναϊκής.

Η λήξη του αγώνα βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες, με τον Ιαλυσσό Ρόδου να πανηγυρίζει για τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα και την Αθηναϊκή μόνη πλέον στη 2η θέση.