Ακολουθήστε μας

"Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας"

Πρεμιέρα το Σαββατοκύριακο στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας ποδοσφαίρου γυναικών και η εκπρόσωπος των Νοτίων Προαστίων Αττικής Αθηναϊκή Ένωση Αγ. Δημητρίου φώναξε ένα δυναμικό «παρών».

Η προσπάθεια των παικτριών του Γιώργου Γκοβερίνου ξεκίνησε το Σάββατο 29.10.16 από το γήπεδο Καλαμακίου στον Άλιμο, όπου ως γηπεδούχος φιλοξένησε την ομάδα του Α.Ο. Χανίων επικρατώντας με 4-1.
            Η νίκη αυτή παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις, αν σκεφθούμε ότι ο φυσικός χώρος της Κρητικής ομάδας είναι η Α΄ Εθνική καθώς μέχρι πέρυσι αγωνιζόταν στην κορυφαία κατηγορία και είχε σωθεί αγωνιστικά.! Όμως λόγω μιας ποινής που της επιβλήθηκε με αφορμή το γεγονός ότι η ομάδα των Χανίων δεν αγωνίστηκε στον ημιτελικό του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ την 20.05.16,υποβιβάστηκε στη Β’ Εθνική.
           Στο αγωνιστικό μέρος του αγώνα, το Α’ ημίχρονο έκλεισε με σκορ 2-0 με την Ματζάνα να πετυχαίνει και τα δύο τέρματα στο 28’ & στο 35’.Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο Β’ ημίχρονο, με δύο τέρματα που σημείωσαν οι Κουλούμαση & Παντελακάκη στο 60’ & 73’ του αγώνα.
Για την ιστορία του αγώνα:
Αθηναϊκή Ένωση Αγ.Δημητρίου-ΑΟ Χανίων 4-1(ημιχρ. 2-0)
Προπονητικό team: Γ. Γκοβερίνος-Ι.Βαρβαρόπουλος

Αρχική 11άδα: Κουζέλη,Παντελεάκου,Καρόζη,Τελιάκη,Loudermilk,Μπεκρή,Ματζάνα Μ.,Παντελακάκη,Κρητσιμίλιου,Μαρίνου,Κουλούμαση.
Κατά τη διάρκεια του αγώνα αντικαταστάθηκαν οι Καρόζη, Κρητσιμίλιου & Loudermilk παραχωρώντας τις θέσεις τους στις Ρεπάνη,Καραμαλίκη,Λάζαρη, ενώ την 18άδα συμπλήρωναν οι Πασχαλίδου,Βαρβαροπούλου,Λυκούδη & Ματζάνα Ιφ.
Σκόρερ: Ματζάνα Μ.( 2),Κουλούμαση, Παντελακάκη